مشخصات فردی و زندگینامه
نام:محمد جواد
نام خانوادگی:مصطفوی
شهرت:مصطفوی
تخصص ها:فقه و اصول ، تفسیر ، کلام

زندگی نامه

نظیر همه

ایـن جانـب محمـدجواد مـصطفوی، در 1345/01/01 شـمسی، برابر با 29 ذی القعده 1385قمری، در حوزه 6 مرکزی شهرستان رودسر استان گیلان، در یک خانواده مذهبی، معتقد و کشاورز به دنیا آمدم. دوران ابتدایی و راهنماییرا در مدرسه ناصرسرا (شهید امیری)، که با آغاز حق طلبی مردم در برابر رژیم ستم شاهنشاهی و همراه با پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) بود، به پایان رساندم.

نکته آغاز

با آغاز جنگ تحصیلات متوسطه را در هنرستان صنعتی شهرستان رودسر، در رشته اتومکانیک شروع کردم. اسفند1361 و 62 (دوم هنرستان بودم)، که جزء اولین های محل برای رفتن به جبهه آماده شدم، که بعد از آموزش نظامی، به مدت چهارماه در جبهه کردستان اعزام شدم... بار سوم (1363) در جبهه کردستان بودم، که هنگام اقامه نمازهای جماعت، مکبّر جوانخوش صدایی، تعقیبات نمازها را می خواند. برایم بسیار جذاب و دل نشین بود، تا این که روزی از ایشان پرسیدم، که چگونه دعاها را این قدر خوب می خوانید و. ..؟ گفت: من طلبه هستم و درس طلبگی می خوانم، که اولین بارقه طلبه شدن را در وجودم درخشاند. بعد از اتمام مأموریت و برای شروع دروس طلبگی به چند مدرسه در شهرستان ها رفتم، که برای اغنای بیشتر و رسمی تر، وارد حوزه علمیه شهرستان لاهیجان به زعامت آیه الله قنبر مشفق و اشراف آیه الله زین العابدین قربانی شدم....

حبابی در اقیانوس بیکران

بعد از اتمام جنگ و دروس لمعتین و اصولین، در 1368، جزء اولین طلاب شهرستان بودیم، که طبق برنامه مرکز مدیت حوزه علمیه قم، برای حضور در مدارس قم، می باست امتحان ورودی را قبول می شدیم. با پذیرش، ابتدا در درس مکاسب (محرمه، بیع و خیارات) آیه الله قدرت الله وجدانی فخر و رسائل آیه الله مصطفی اعتمادی شرکت کردم.

کفایه الأصول را در محضر آیات عظام احمد پایانی و عباس محفوظی خواندم و بعد از آن به مدت شش سال درس خارج آیه الله یوسف صانعی و محمد فاضل لنکرانی شرکت کردم. بیش از این گذار، از خزاین علمی و معرفتی آیات عظام ناصر مکارم شیرازی، جعفر سبحانی، حسین نوری همدانی و دروس اخلاق علی مشکینی و حسین مظاهری بهره وافره جسته و دروس کلاسیک را در کارشناسی حقوق در دانشگاه گذراندم و این شاگردی در مکتب علما هنوز هم ادامه دارد....

جرعه کام تبلیغی و فرهنگی

از همان عنفوان طلبگی و با ملبس شدن به لباس مقدس روحانیت، کار تبلیغی را از جبهه ها شروع کردم. تقید ویژه برای رفتن به تبلیغ در ماه مبارک رمضان و دهه عاشورا، همواره جزء اولیات فعالیت خودم می دانستم و هیچ گاه تا به امروز در استان قم و شهرستان ها آن توفیق عظما را تعطیل نکردم.

برای بهره مندی بیشتر از علوم غنی عالمان شیعی، ابتدا در مؤسسه امام صادق(ع) مشغول شدم، که بعد از مدتی به گونه رسمی، در انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، فعالیت علمی و فرهنگی خودم را شروع کردم. حاصل آن دوران ناب، تصحیح، نمایه سازی، ویرایش و. .. بیش از 1500 عنوان کتاب بوده است. در گذار از این توفیقات، آثاری نظیر: کتاب از ازل تا قیامت، هبه و هدیه از منظر فقه، حقوق و اخلاق، تصحیح و تحقیق علل الشرائع شیخ صدوق(ره) و...، به چاپ رسیده و هم چنین ده ها مقاله در مجلات حوزوی و روزنامه های کثیرالإنتشار و نیز مشاوره و تنظیم پایان نامه های حوزوی و دانشگاهی، تاکنون در فرادید علاقه مندان است.